Geniálně jednoduché, aneb Jak skladovat sypké materiály

„Kam ti lidé na ty nápady chodí?!“ napsal mi můj druhý hodný švagr a přeposlal mi návod anonymně šířený po internetu. Je to jednoduše geniální nápad, pro který jsem okamžitě věděl uplatnění, i když autor ho vymyslel pro uskladnění především všelijakých sypkých potravin v ledničce či mrazničce.

.

  Jde o další možnost využití nezničitelných PET lahví, v tomto případě jejich uzávěrů. U nás doma se sice sbírají víčka, protože vnouček je nosí do školky. Na co, to jsem ovšem z něho nedostal. Ale sem tam nějakou PETku se mi podaří zachránit pro experimenty 🙂 …
  Když se otevře v modelářské prodejně zakoupený igelitový pytlík třeba s drceným štěrkem, statickou trávou, drcenou foliáží atd., nastává problém, jak uchovat bez nebezpečí rozsypání nespotřebovaný zbytek materiálu. Možností je hodně. Sáček znovu přehnout a sešít kancelářskou sešívačkou. Sáček u vrchu stočit a opásat ho gumičkou nebo provázkem. K uzavření používat všelijaké plastové či kovové svorky. Přesypat obsah do sáčku se zipem. Přesypat obsah do skleněné nebo plastové nádoby. Atd.
  Vskutku elegantní způsob uskladnění sypkých materiálů spočívá ve využití uzávěru z PET lahve, jak je patrné z následující fotodokumentace. Vznikla poté, co jsem přemýšlel, jak uskladním právě otevřený sáček se statickou trávou.

Obrazová příloha

 

Obr. 1  – Není rozhodující, jestli se použije PET láhev velká, malá, tlustá, z čirého nebo barevného materiálu. Všechny totiž mají stejný uzávěr. Užitečná pro třídění může být barevnost víček.

Obr. 2 – Uzávěr se odřízne podle uvážení – může stačit jej oddělit jen pár milimetrů pod obrubou, nebo naopak využít i horní kulovitou část bandasky

Obr. 3 – My co vlastníme nástroje OLFA – možné koupit v N-šopíku ZDE – zajisté použijeme nůžky se zoubky

Obr. 4 – Takto nějak může být uzávěr připraven na další operaci

Obr. 5 – Podle množství materiálu, které hodláme skladovat, zvolíme velikost igelitového sáčku. V tomto případě jsem odřízl zip od sáčku velikosti 11 x 16 cm

Obr. 6 – Sáček se shrne to kornoutku a zespodu se prostrčí uzávěrem

Obr. 7 – Až se sáček naplní obsahem, uzavře se víčkem

Obr. 8 – Pro větší množství skladovaného materiálu se zvolí velký sáček

Obr. 9 – V tomto případě jsem do sáčku přesypal statickou trávu z originálního balení, vršek sáčku protáhl otvorem, pěkně rozprostřel okolo hrdla…

Obr. 10 – … nasadil a utáhl víčko. Hotovo.

Závěrečné poznámky

  Lze ještě připodotknout, že víčko se díky materiálu sáčku nedá utáhnout tak, jako když utahujeme flašku se šumivou minerálkou. To dá rozum. Ale těsní dokonale, což lze ověřit tzv. „vodním testem“. Když se použije například mikrotenový sáček, jehož materiál je velice tenký, utahování jde samozřejmě lépe. Ostatně, autor nápadu doporučuje tímto způsobem (do mikrotenu) skladovat v mrazničce třeba zbytek nedělní polévky či omáčky.
  Dále, na zbytek horní části PET lahve, pokud ji neodstřihneme, si lze vhodnou (lihovou) fixou napsat poznámky (druh materiálu, výrobce…). Navíc zbytek horní části PET lahve chrání igelitový sáček proti poškození, když takovýto „kontejner“ hodíme někam do větší krabice…
  A konečně, při odebírání materiálu ze sáčku lze (je-li to nutné) zmenšovat jeho velikost a přečnívající okraje prostě odstřihnout.

Foto hlav

 

 

 

 

Rubrika: DÍLNA, Nápady

1 komentář

  1. Petr Preč napsal:

    Dobrý den, nechtěl jsem to zveřejňovat, ale třeba to někomu pomůže. Jde o využití uzávěru z PET lahve. Již několik let používám plachtu na zakrytí auta. První plachta byla velmi levná a po krátké době se z plachty vytrhly upínací háčky na gumičkách. Druhá plachta byla už za více peněz a měla po obvodu vsazenou gumu, která se brzy vytahala. V obou případech mi pomohlo víčko z PETky. Do víčka jsem udělal díru a navlékl gumu s háčkem. Mezi závit a víčko jsem sevřel „stříbrnou plachtu“ a bylo hotovo. Místo psaní jsem mohl zaslat foto, ale snad je to srozumitelné.
    Pročítám Vaše články, ještě nejsem na konci. S pozdravem Petr Preč

Vložit komentář

Text komentáře: