Maskování modelů – přehled některých prostředků a technik (2. díl)

V poslední době mne napadly náměty na články, jejichž zpracování bylo vskutku náročnější. Jednak množstvím podkladů, které bylo třeba prostudovat, ale svým způsobem problematika si vyžádala značnou detailnost popisu. Sám jsem se pak v podkladových materiálech trošku ztrácel a musel se stále dokola vracet k dříve napsanému. Obvykle s tím váženého čtenáře nezatěžuju, ale tentokrát si říkám, že si zaslouží vědět, proč jsem stati rozdělil do dvou dílů. Pokračuji tedy s problematikou maskování modelů, tentokrát pomocí přípravku ve formě gelu. Díl první je k dispozici ZDE.

4. Maskovací přípravky ve formě gelu

  Mám za to, že se opět potvrzuje, že produkty z primárně vojenského (stejně jako kosmického) průmyslu nacházejí po čase báječné uplatnění v běžném životě. Jak možná ne každý ví, základ maskovacího gelu lze vystopovat v dobách 2. sv. války.

  Japonci obsadili země produkující kaučuk. Ten se stal strategickým materiálem. „Guma byla životně důležitá pro výrobu raftů, pneumatik, dílů vozidel a letadel, plynových masek a bot. V USA byly všechny pryžové výrobky na příděl.“1)

  Vláda USA proto financovala výzkum syntetických kaučukových směsí. Za vynálezem Silly Putty (v překladu „hloupé gumy“), založeném na reakci kyseliny borité se silikonovým olejem,2) paradoxně stojí dva vědecké týmy, které na objevu pracovaly nezávisle ve stejný čas. Psal se rok 1943. Mazlavý, pružný, netoxický tmel se vyznačoval unikátními vlastnostmi. Při pádu kousku vytvarovaného do kuličky odskočil, nebo se mohl rozplácnout do plochy, dal se snadno vtlačit do mezery jako těsnění atd. Nezplesnivěl a měl velmi vysokou teplotu tání. Látka sice neměla všechny vlastnosti potřebné k nahrazení pryže, ale dalším výzkumem se v krátké době docílilo i této strategické potřeby. Po válce, v r. 1949, se stala jiná příhoda, která z několika podnikatelů vytvořila boháče. „Skákací tmel“ (což byla de facto Silly Putty) se stal hitem v hračkářském průmyslu (s přestávkou v době Korejské války). A miliony dolarů se jen sypaly. K další, tentokrát světové vlně zájmu o Silly Putty, došlo v 60. letech min. st. Vrcholem úspěšnosti Silly Putty té doby byla aplikace v programu Apollo.

  Pozměněná složení – stále ale vycházející z původního Silly Putty – vytváří z tohoto vynálezu prostředky s neskutečně variabilními vlastnostmi a širokým využitím. Ani zdaleka nelze sepsat všechny klony Silly Putty, stejně jako jich možné aplikace. Našly uplatnění v medicíně, astronomii, kosmonautice a bezpočtu vědních oborů. Je nasnadě, že přetrvává popularita v hračkářském průmyslu. Odtud je skok ke sportu a volné zábavě. Našlo se jeho využití i v tiskařské výrobě, jak dokumentuje obr. ZDE (nelze přetisknout, protože se na něj vztahují autorská práva).

  V nepřeberné nabídce všelijakých výrobků prakticky nelze odhalit co je původní originál a co jsou kopie (klony). Na originál Silly Putty lze usoudit snad jen podle adjustace látky o hmotnosti 13 g (0,46 oz) do plastové nádoby ve tvaru vejce, což bylo charakteristické balení pro společnost Crayola LLC (dříve společnost Binney&Smith), která je majitelem ochranné známky.

  Jiné názvy se používají k prodeji podobných látek od jiných výrobců. A lidové tvořivosti se zřejmě meze nekladou. Lze narazit na Power Putty či TheraPutty atd. Ale – a to je mi záhadou – nikde jsem nenašel, jak se z „hloupé gumy“ stala „chytrá guma“, nebo dokonce i „inteligentní plastelína“, jak ji třeba nabízí věhlasná firma ALZA – ZDE?

  Samozřejmě, hloupost, chytrost nebo dokonce inteligenci nezískala guma jako taková, ale těmito přívlastky byla JEN obdařena marketinkovými machry, jak jinak než kvůli větším kšeftům. Doslova pitomý je ovšem přívlastek „inteligentní“. K tomu aby měl člověk plzeňská práva nebo absolvoval jinou školu, kde se dá za peníze koupit i vzdělání. Jinými slovy, nebyli by to Češi, aby z „hloupé gumy“ neudělali gumu chytrou a dokonce inteligentní. To zmiňuji i když tuším, že budu pokárán, že pletu hrušky s jablky.

Co na to říká AI? 3)

Srovnání Silly Putty a Inteligentní Plastelíny od Alza

Silly Putty a inteligentní plastelína od Alzy jsou produkty s podobnými vlastnostmi, které jsou založené na silikonových polymerech a sdílejí mnoho fyzikálních charakteristik. Níže je uvedeno porovnání těchto dvou produktů.

Podobnosti

Obě látky jsou si podobné ve svém základním složení a vlastnostech:

  • Silikonový polymer – (obvykle polydimethylsiloxan) je hlavní složkou, která zajišťuje pružnost a viskoelasticitu.
  • Fyzikální vlastnosti: Obě hmoty jsou elastické, mohou se natahovat, a při rychlém působení síly praskají nebo se odrážejí.
  • Použití: Oba produkty jsou určené k zábavě a uvolnění, oblíbené jsou zejména jako antistresové pomůcky.

Rozdíly

I když je základní složení podobné, Silly Putty a inteligentní plastelína od Alzy se mohou lišit v dalších přidaných látkách, které zajišťují různé efekty a vlastnosti:

  • Barviva a efekty: Inteligentní plastelína může obsahovat speciální barviva a metalické pigmenty, které vytvářejí zajímavé barevné efekty.
  • Fosforeskující a termochromické látky: Některé verze inteligentní plastelíny mění barvu při zahřátí nebo svítí ve tmě.
  • Magnetické částice: Některé druhy inteligentní plastelíny obsahují magnetické částice, které jí dávají magnetické vlastnosti.

Závěr

Ačkoliv jsou Silly Putty a inteligentní plastelína od Alzy velmi podobné a mají stejné základní složení, díky dalším přidaným látkám mohou mít různé vizuální a hmatové efekty. Každá značka proto nabízí jedinečný zážitek.

____________________________

1) Wikipedia.org – ZDE
2) Originální korálově zbarvený Silly Putty se skládá z 65 % dimethylsiloxanu (polymery zakončené hydroxy s kyselinou boritou), 17 % oxidu křemičitého (krystalický křemen), 9 % Thixatrol ST (derivát ricinového oleje), 4 % polydimethylsiloxanu, 1 % dekamethylcyklopentasiloxanu, 1 % glycerinu a 1 % oxidu titaničitého – zdroj tamtéž
3) OpenAI. ChatGPT. Verze GPT-4, OpenAI, 2023. 1. verze odpovědi přístupná dne 3. listopadu 2024.

.

  Ani umělá inteligence neobjevila jak se z „hloupé“ stala „inteligentní“ guma. 🙂 Tak či onak, zaplať pánbůh, že Silly Putty (a její klony) někdo dávno před námi objevil pro modelařinu. U těch chytřejších firem pak dostala neutrální název jako maskovací pasta, gel či hmota, nebo i separační pasta, tvarovací guma či gel, plastická maska apod. Jak vysoké IQ má bych nezkoumal.

  Na našem modelářském trhu jsou často k dostání produkty fy GreenStuffWorld, Modelcraft, či AK Interactive a další. Viděl jsem na videu pokusy o testování, ale podle mne to byl ztracený čas. Všechny gely mají podle všeho shodné vlastnosti. Za drobnou odlišnost může snad být chápána barva. Kromě černé se dají koupit gely zabarvené zeleně, růžově, oranžově, žlutě a jinak. Po hříchu, gel není levný. Necelých 10 dkg stojí i 300 Kč. Je nutné vybírat prodejce. Na druhou stranu vyšší pořizovací náklady eliminuje dlouhá životnost spočívající v opakovatelnosti užití.

Obr. 1 – Jeden z běžně dostupných maskovacích gelů od AK Interctive, který jsem úspěšně vyzkoušel

.

Jak na maskování modelů gelem

  Abych nemusel vypisovat různé názvy, budu v dalším textu používat souhrnný pojem gel. Z referencí těch, kdo si ho zkusili, anebo ho běžně používají, jednoznačně vyplývá, že je velmi dobrým pomocníkem pro maskování modelů.

  JM Modely.cz ZDE nabízí produkt od GreenStuffWorld nazvaný Masking Putty (v překladu zde užívají název Kamuflážní elastická maskovací hmota). Jako obvykle to je černý gel, dodávaný v kulaté krabičce s krásný potiskem na víčku, deklarovaná je hmotnost 60 g. To bohatě vystačí na kamufláž několika modelů současně. Speciální složení však umožňuje opakované použití a snadné čištění gelu. Masking putty je velmi kvalitní maskovací hmota, která se snadno přizpůsobí všem povrchům a dalším detailům na modelu. Byla speciálně navržena tak, aby nezanechávala žádné stopy na površích a velmi snadno se odstraňovala. Není mastná a nevysychá.

  Airbrushcentrum.cz ZDE nabízí obdobný gel od dodavatele Mr. Paint, jenž je označený jako Mr. Hyde – Masking Putty. Gel je rovněž černý, rovněž je adjustován v kulaté krabičce, ale je ho v ní 80 g. Nepochybně má shodné vlastnosti jako výše popsaný konkurenční prostředek. 

  V komentářích lze najít upozornění, že Masking Putty se zásadně odlišuje od tzv. plastického lepidla (např. UHU-plastic). To se pro maskování nehodí. Tato lepidla se vyznačují „silnější“ adhezí, takže nezřídka při odlupování strhnout barvu, event. díky neznámému chemickému složení reagují s barvou a mění jejich odstín.

  Další konkrétní maskovací gely se shodnými užitnými vlastnosti:

Elastic Masking Putty; AK8076
Vyrábí: AK-Interactive – ZDE

Shesto PMA1000 (maskovací tmel)
Vyrábí: Modelcraft – ZDE

Camo masking putty – ukázka užití na YouTube ZDE

a další

.

Jak maskovat s gelem ukazuje např. video na YouTube v příspěvku How To: Mask with Silly PuttyZDE – a bezpočet dalších.

  Před nanesením na model se gel jednoduše oddělí od masy utržením, odříznutím či odstřižením. Prohněte se mezi prsty, třeba do kuličky, která se následně uválí dlaní do válečku, se kterým se snadno pracuje. Váleček lze rovněž rozválet do tenké „placky“. Buď přímo prsty, nebo tvarovacími nástroji lze gel aplikovat tam, kde je potřeba.

  Obrovskou výhodou je, že přilne tak, že nehrozí podtečení barvy. Po jejím zaschnutí je sloupnutí snadné vždy bez ohrožení stržení barvy (což se někdy děje při odtrhování pásky i „maskolu“).

  Samozřejmě, gelem lze zakrýt jak velké plochy (v krabičce je ho dost), tak malé plošky. Na velkých plochách lze také kombinovat gel s páskou tak, že gelem se vytvarují jen okraje (např. kamufláže) a zbytek se přelepí páskou. Obě metody jsou snadné a rychlé.

  Důležité je, že než se maska aplikuje, barva, na kterou se bude pokládat, by měla být dostatečně zaschlá. Zejm. takové barvy, o kterých se ví, že jsou tzv. méně odolné (říká se to o barvách Vallejo Model Air). Rozhodně pauza 24 hod. nic nezkazí. Naopak odmaskování by se mělo provést brzo, v řádu desítek minut, hned jak je patrné, že barva je na povrchu oschlá. Naopak to pomůže k tomu, že barevné okraje lépe „srostou“ s okolím.

  Ještě jeden detail: Jestliže se model zamaskuje gelem, není dobré se stříkáním barvy otálet. Jde o to, že gel se vlivem gravitace a teploty okolí relativně rychle roztéká do plochy. Jednoduchý test s kuličkou z gelu je na obr. 2.

Obr. 2 – Ukázka deformace maskovacího gelu vlivem gravitace po asi hodině při pokojové teplotě 

.

Závěrem

  Každý výše popsaný maskovací přípravek (vč. těch, které připomínám v 1. dílu – ZDE) má něco do sebe. Rozhodně nelze tvrdit, že jeden je lepší než druhý. Naopak, mnohdy je lepší jejich kombinace. Ano, každý má své přednosti a zápory. Upřímně ale z vlastní zkušenosti, která rozhodně není směrodatná, bych nenašel negativní vlastnosti gelu (snad cenu?).

  Maskování je ale piplačka a kdo nemá trpělivost, tak se vyvzteká. Sám nevím, jestli bych měl nervy maskovat celá loga nebo znaky na křídlech letadel namísto lepení obtisků, jak jsem viděl na stránkách Mistra Jakuba Vilingra – ZDE. I když ten to dělal s maskovací páskou.

  Maskovací gel mne mile překvapil, pracovalo se s ním dobře. Opravdu zabrání barvě aby nebyla tam kde nechceme. Nezanechával po sobě stopy na barvě a šel velmi dobře sundat z povrchu. Nebyl problém ho používat opakovaně. Za mne doporučuji.

Fotodokumentace

 

Obr. 3, 4 – První seznámení s maskovacím gelem od AK Interactive 

 


Obr. 5, 6 Ukázka neúspěšného využití maskovacího gelu při snaze vytvořit pomocí něho tenkou linku na boku vagonu (měřítko N); roztékání gelu do šířky nepomohlo ani jeho fixování maskovacími páskami


Obr. 7 – 9 – Ukázka maskování modelu letadla gelem od AK Interactive

Foto hlav

.

Rubrika: DÍLNA, Materiál, Nápady, ZNÁŠ TO?, Zpracování, ZPRÁVY

Vložit komentář

Text komentáře: