Jak na kovový povrch modelu? (2. díl)

V minulé díle ZDE jsme se věnovali lacquerovým barvám. Nyní budeme volně pokračovat s tématikou docílení kovového (metalického) povrchu modelu. Sluší se zopakovat, že mne k tomu navedl Michal Kašpar, který má v Brně obchod MJ Modely.cz – ZDE. Z jeho publikovaných videí a zejména pak po z odpovědí na mé dotazy vnikl tento text. Bezpochyby kovový povrch modelů uplatní více „plastikáři“, jak „vláčkaři“. Pokud jde o modely vláčků, napadá mne snad jen cisterna, a pak některé doplňky kolejiště, které mohou být „kovově zbarvené“. Takže, jak na „stříbřenku“?

  Jak se zdá, jsou tři cesty

a) použít speciální metalické barvy (např. AK Xtreme Metal – enamel, Alclad – lacquer),
b) použít metalické odstíny na lacquerovém základě (AKRC, Gunze, Tamiya),
c) použít barvy s kovovými (metalickými) odstíny na akrylovém základě;
(Poznámka: pro všechny tři odlišné druhy barev budu dále používat slovo „stříbřenka“)

  Rozdíl, kdy který typ barvy používat, bude nejspíš spočívat v plánu další úpravy povrchu modelu, např. technikami weatheringu, washe1) nebo dokonce lakováním, a to z důvodu rozličného chemického složení užitých rozpouštědel. Lacquerové barvy jsou na to velmi citlivé. Jakmile barva a prostředky na úpravu povrchu jsou namíchány ze stejného základu, používají stejný typ rozpouštědla, dojde mezi nimi ke kolizi a tyto prostředky naruší barvu pod nimi. Z logiky věci ale vyplývá, že jestliže prostředky budou na jiném základu, nic se nestane.

  To ale evokuje myšlenku, že když bude např. na lacquerovou barvu (např. AK Xtreme Metal) použitý prostředek na weathering zhotovený rozpuštěním jílu (jak třeba prezentuje fa Flory Models svůj „Flory Models Dark Dirt weathering wash FMW002“ (ZDE), nemělo by se nic stát. Ale to ještě musíme vyzkoušet;2) v tomto okamžiku osobní zkušenost nemám. 

  V obou případech (výše ad a) i b)) je nezbytné – po dokončení základní úpravy a ošetření povrchu modelu (slepení, zabroušení spár, kytování, jemné přebroušení, odmaštění), dále po nástřiku surfacerem/primerem – model nejdříve nastříkat černou (altern. hodně tmavou) barvu. Ta musí být za všech okolností pod „stříbřenkou“. A je jedno jestli to bude černý odstín surfaceru, nebo „normální“ černá barva na něm. Teprve pak se aplikuje „stříbřenka“. Níže je prezentován test s tímto tématem.

  Michal Kašpar říká: „Zmíněná příprava pod kovové odstíny (hladký černý lesklý povrch) platí pro všechny kovové barvy. Je to univerzální technika a funguje.“

  A pokračuje: „Co se týče AK Xtreme Metal, tak tato barva se řadí mezi ty lepší metalické barvy. Dokáže krásně reprodukovat metalický povrch. Jejich jediná nevýhoda je, že jsou na enamelovém základu, takže jsou pak extremně citlivé na jakoukoliv weatheringovou chemii, protože ta většinou má také enamelový základ.“ 

  „Řešením je barvu před washem zalakovat lesklým AKRYLOVÝM lakem. Pokud bych vzal lak lacquerový, dost pravděpodobně vytahá z barvy pigment a barva zhrubne. Toto platí i obecně když chcete zalakovat třeba lacquerovou barvu s kovovým odstínem.“

  Michal Kašpar ještě dodává: „Lakování kovových/metalických barev je mezi modeláři takové dost kontroverzní téma. Z mého pohledu chci mít v pohodě především stavbu modelu. A jestli výsledek nebude vypadat jako 110% napodobenina kovu mi až tak nevadí. Sám osobně metalické (emailové) barvy vůbec nepoužívám, vše stříkám jen akarylovými kovovými odstíny. Naprosto mi to stačí a ušetřím si spoustu vrásek.“ 🙂 

A. Metalické barvy Xtreme Metal od AK

  Nejdříve snad kdo či co se skrývá za značkou „AK“. Je to španělská firma s názvem AK INTERACTIVE S.L., sídlící na adrese La Portalada Polygon, 6 Valsalado Street, Logroňo, La Rioja, Španělsko. Jen pro zajímavost, i firma Vallejo je španělská. 

  Jejich barvy a další výrobky jsou mezi modeláři velmi oblíbené z řady důvodů. Pokud jde o metalické barvy, tyto jsou podle firemní informace vysoce kvalitní a byly vyvinuté pro modeláře s vynikajícími pigmenty k dosažení nejlepších výsledků. Jsou odolné vůči jakémukoli druhu povětrnostních vlivů, s ultra vysokou krycí schopností a vysokým leskem. Díky své odolnosti není třeba je ošetřovat dalšími prostředky. Nepoškozují plast a údajně se mohou lakovat, aniž by měnily lesk. Což se ale bude nepochybně týkat firemních laků. Tak či onak, praxe ukazuje, že to jsou v současnosti jedny z nejkvalitnějších barev na modelářském trhu. 

  Řada metalických barev, o kterých se chci speciálně zmínit vzhledem k tématu článku, představuje na dvacet odstínů v 30 ml lahvičkách3) se šroubovacím víčkem s označením AK 471, 472, 473, 474, 475, 476, 477, 479, 478, 480, 481, 482, 483, 484, 485, 486, 487, 488, 669, 670, 671, 672, 674; k tomu patří bílý, šedý a černý primer a další přípravky vč. AK 470 – ředidlo a čistič v jednom. Za každým číslem se skrývá jeden odstín navozující podobnost s kovovými povrchy jako je mosaz, bronz, měď, dural, chrom, ocel, titan atd., a samozřejmě hliník, což je z praktického hlediska modeláře asi ten nejčastěji vyžadovaný povrch (modely letadel, cisterny na vagonech atd.). Další skupinu tvoří metalické barvy jako modrá, purpurová, šedá, „zbraňová“, zlatá, stříbrná aj., které využijí především „figurkáři“. 

  Hliníkové (metalické) povrchy vytvoří hned čtyři barvy: AK479-XM Aluminium (standard), AK480-XM Dark Aluminium (tmavý), AK481-XM Polished Aluminium (leštěný), AK488-XM Aluminium matt (matná).

  Jak na YouTube vysvětluje Michal Kašpar – ZDE -, tak naprosto dokonalý kovový povrch modelu lze dosáhnout v kombinaci AK471-XM Black Base (jako základ) a na ní AK479-XM Aluminium (standard). Upozorňuje však současně, že tato úprava je už konečná z hlediska dalších obvyklých „zkrášlovacích“ kroků, jako je weathering, wash a dokonce i lakování, jak o tom píšeme výše. 

.

B. Akrylové barvy s kovovými odstíny

  Komu se z jakýchkoliv příčin nechce pouštět se do jiných než akrylových barev (Vallejo), má možnost použít ty s kovovými odstíny, které jsou obsaženy hned ve třech řadách (viz dále) 

  Samozřejmě, že pro pořádek nesníme zapomenout zmínit se i o dalších skvělých výrobcích modelářských barev, především z Japonska. Bylo by neodpustitelné tvářit se, že neexistují barvy GUNZE SANGYO aj. Ostatně Michal Kašpar říká: „Vyzkoušel jsem leccos, ale pokud mám použít kovové odstíny, tak je to zpravidla AK RC Aluminium4) anebo Gunze C Silver5) (oboje ředím AK RC ředidlem).“

 

Kovové odstíny barev Vallejo

  Španělskou firmu Vallejo jsem na stránkách Honzíkových vláčků už několikrát představil, takže v souvislosti s tématem zmíním jen to, že v přemíře různých barevných řad pro modeláře figuruje v popředí zájmu řada Metal Color. Tato řada obsahuje realistické kovové odstíny barev značky Vallejo proslulé svojí vysokou kvalitou. Jejich vzorník6) obsahuje na dvacet metalických barev, imitujících různé odstíny stříbra, zlata, bronzu, mědi a dalších kovů, které jsou ideální pro detaily na modelech letadel, vozidel, zbraní a dalších miniatur. 

  Z nabídky jsou pro účely dosažení kovového povrchu modelu užitečné odstíny Vallejo – Metal Color, značené v řadě 77.xxx. Hliníkový, resp. stříbrný povrch mají tyto barvy: 

  77.001 Aluminium, 77.702 Duraluminium, 77.703 Dark Aluminium, 77.706 White Aluminium, 77.716 Semi Matte Aluminium, 77.717 Dull Aluminium, 77.724 Silver. 

  To ale nejsou zdaleka všechny „stříbřenky“, které jsou v nabídce Vallejo. V řadě MODEL Air je produkt 70.062 Aluminium a v řadě GAME Color pak produkt 72.052 Silver.

  V závěrečném 3. dílu k problematice „kovových povrchů“ bude publikován test tří „kovových barev“ Vallejo,

____________________________________

1) Weathering, neboli zvětrávání, je soubor modelářských technik založený na požití tzv. weatheringové chemie, tedy prostředků pro vyvolání změn na naneseném barevném povrchu, připomínající působení času, prostředí, počasí a podobných vlivů. Wash – neboli „špinění“ je modelářská technika spočívající v aplikaci prostředků korespondujících s pravým významem slova, tj. umytí, praní, spláchnutí, ale také líčidlo, bahno apod.
2) Test prostředku DARK DIRT připravujeme.
3) Možná jediné negativum. 30 ml adjustace barvy je pro běžného modeláře přece jenom hodně a pochopitelně za množství se platí. Takže tyto barvy jsou ve srovnání s jinými běžně dostupnými barvami u nás o cca 50 % dražší.
4) AK RC 820 Aluminium, AK RC 11207 Aluminium-Metallic, AK RC 11208 Dark Aluminium-Metallic; k dostání např. ZDE
5) Gunze C159 Super Silver Metallic
6) Vzorník lze snadno získat na webových stránkách nebo e-shopech četných prodejců modelářských barev. Tam kde rád nakupuju, tj. u Martina Kořínka – Airbruscentrum.cz – jsou k vidění ZDE .

.
Poděkování
 
  Autor upřímně děkuje jednak příteli Janu Plutnarovi za tradičně cenné doplnění rukopisu, také Martinu Kořínkovi z Airbrushcentra.cz a Michalu Kašparovi z MJ Modely.cz
 
Foto autor; snímek v perextu převzat z Wikimedia Commons, bezplatného úložiště médií- Mikoyan-Gurevich MiG-15 at Świdwin Air Picnic 2013; autor bomberpilot
 
Revize textu a jeho doplnění a přepracování Michal Kašpar dne 8. 11. 2024.
.
 
Rubrika: DÍLNA, Materiál, Nápady, ZNÁŠ TO?, Zpracování, ZPRÁVY

Vložit komentář

Text komentáře: