Jak vyčistit štětec po použití maskolu
Vydáno: 27.10.2024Maskování modelu před barvením je běžnou záležitostí. Ještě se k tomu vrátíme podrobněji někdy příště. Slouží k tomu řada prostředků a navazujících modelářských technik. Jedním z nich je maskovací roztok, který vyrábí řada modelářských, ale i jiných firem na bází kaučuku, resp. latexu.1) V modelářském prostředí jsou obvyklé výrobky několika firem a vžilo se pro ně označení „maskol“ (snad podle obchodního označení výrobku firmy Humbrol). Pro zájemce existují na YouTube testy uskutečněné samotnými modeláři, které jsou ale notně subjektivní. Kvalitní „maskoly“ lze najít v některých obchodech pro výtvarníky.
Ono vžité označení „maskol“ budu užívat i v tomto příspěvku, krom toho, když budu popisovat konkrétní produkt.
Jak už je uvedeno, „maskoly“ pro modelářské účely jsou vyrobené na bázi latexu. Jejich předností je, že jsou rozpustné ve vodě (když je potřeba je ředit), po nanesení však rychle schnou, dají se (po zaschnutí) vrstvit, a dají se velmi snadno sejmout z povrchu, kde byly aplikovány. Ideálně kopírují tvar modelu, takže nanášená (štětcem natíraná i pistolí stříkaná) barva pod něj nezatíká. Což bohužel někdy neplatí o maskovacích páskách. Nanáší se buď nástrojem se špičkou, například párátkem, ale také štětečkem, třeba tam, kde je jím potřeba zakrýt větší plochu. Neslyšel jsem nic o tom, že by se stříkal.
„Maskol“ ale štětcům neprospívá. Ne snad proto, že by leptal vlasy štětce, ale proto, že když v nich ulpí a zaschne, dá hodně snažení dostat štětec zpátky do formy, míněno s nadsázkou, tedy více méně aby aspoň štětec připomínal. Každý kdo to zkusil mi dá za pravdu, že vymýt „maskol“ z vlasů štětce jde velmi obtížné, kromě techniky, kvůli které tuto krátkou stať píšu.
1) Kaučuk (též latex) je látka přírodního nebo syntetického původu. Vyznačuje se velkou pružností. Je základní surovinou pro výrobu pryží, ale našel uplatnění i jinde. Přírodní kaučuk se těží z tropického stromu Hevea brasiliensis (kaučukování brazilský), který se následně chemicky upravuje. Vyrábí se i syntetický kaučuk, zejm. nenasycených uhlovodíků, může mít i jiné složení. Mezi syntetické kaučuky patří silikonové kaučuky aj. materiály. Zdroj ZDE nebo ZDE.
.
Obvyklá doporučení, jak „maskol“ ze štětce vymýt, nefungují
Našel jsem pár doporučení, ve kterých autoři uvádí, jak „maskol“ ze štětce vymýt. Některé jsem vyzkoušel, ale moc úspěšný jsem nebyl. Rozhodně nefungovala jarová voda ani mýdlo „Jelen“, líh, aceton, toluen, xylen a jiné obvyklé chemikálie, vč. ředidel na modelářské barvy, kterých mám požehnaně. Nezkoušel jsem ale všechny na internetu doporučované postupy jako horká voda s mýdlem, octový roztok, louh sodný, opalovací pistole a speciální odstraňovače latexových nátěrů (s anonymním složením), protože některé mi připadaly jako knížecí rady. Nicméně, musím podotknout, že tyto metody byly doporučované pro odstranění např. cákanců od latexové barvy, které jsou užívané k malování místností atd.
Částečně mi fungoval benzín (přesněji „Benzínový čistič“), ale nic moc. Usoudil jsem tedy, že cesta přes benzín povede k nalezení správného rozpouštědla „maskolu“. A tak jsem se po ní vydal. 🙂
Nedá mi to, abych nepopsal perličku, která se mi udála: Náhoda tomu chtěla, že v bezpočtu shlédnutých videí na téma „čištění štětců od maskolu“ jsem zaregistroval u jednoho modeláře (mluvícího cizáckou řečí), když se o potížích s vymytím štětce od „maskolu“ zmínil, že říká cosi o nějaké nadpřirozené bytosti. 🙂 I googelův překladač byl zmaten a onu zmíněnou zázračnou látku, co rozpouští „maskol“, nazval jako „horký chléb s bílým duchem“. :-):-)
Moje dokonalá ne-znalosti angličtiny byla ovšem poražena logikou. Pojem „bílý duch“, ale také „bílý líh“ skutečně existuje, akorát ne-chemikům může připadat neznámý. Dokonce ho vyrábí jedna severočeská chemička a prodává ho pod obchodním názvem (opět převedeným do angličtiny) jako White Spirit. Dokonalé, že? Vedle toho se ještě v literatuře pro stejnou látku vyskytuje název lakový benzín. To už ale nebudu rozvádět, protože k tomu nemám znalosti a argumenty. Prostě to tak je.
Někdo si možná teď řekne, že příběh výše patří do Bakalářů, ať s ním tady neotravuju, a jak to tedy je s tím rozpouštěním „maskolu“? Už jdu na to:
Moje doporučení
Udělal jsem dva pokusy: Zaprvé s ředidlem S6006 a zadruhé s White Spiritem. A bing ho! Obě chemikálie „maskol“ ve vlasech štětce dokonale rozpustily, jak je patrné z přiložené fotodokumentace. Proč?
Podle bezpečnostních listů je ředidlo S6006 složené právě z lakového benzínu a xylenu (poměr jsem nenašel). Slouží k ředění syntetických a olejových nátěrových hmot nanášených štětcem, zasychajících na vzduchu při normální teplotě.
Lakový benzín, jehož přesné chemické složení jsem nedohledal, slouží k čištění a odmašťování kovových předmětů, ředění nátěrových hmot, přičemž i zrychluje zasychání. Známý je také pod názvy „White spirit“ (čili bílý /také i bezbarvý/ duch) nebo též „minerální terpentýn“. Jedním slovem to je rozpouštědlo. Smysluplně jsem ale neodhalil, proč se mu tradičně říká bílý duch. Jistě, je v tom zamotaná angličtina, ale… Kapalina bílou barvu nemá, jak smrdí chuch nevím? Tak mne jedině napadá, že to v přeneseném významu znamená mrákoty, které jejich nadýchání ve větším množství přináší. 🙂 Výrobek totiž vyniká štiplavým zápachem, který má silnou schopnost se šířit a svoji toxicitou poškozuje lidské zdraví. Přesto je látka běžně dostupná v maloobchodní síti prodejen s drogistickým zbožím. A je levná. 0,7 litrů v plechovce stojí pod 100 Kč (pokud se ovšem nenakupuje předražená verze téhož na Allegro). Bližší lze zjistit např. ZDE.
Výsledkem mých testů bylo, že obě chemikálie (do značné míry stejné) bezproblémově zaschlý „maskol“ na štětci rozpustily, a to i po několika dnech. Štětec ponořený do minimálního množství rozpouštědla jsem extrahoval asi dvě hodiny. Zaschlý „maskol“ nejdříve nabyl na objemu, a s pomocí párátka a papírové utěrky šel z vlasů snadno setřít. Po vyprání štětce v rozpouštědle byl (skoro) jako nový. Ne, byl opotřebený, protože jako opotřebený jsem ho na maskování vzal.
Prostě – S6006 a možná o trošku rychleji i White Spirit fungují.
Dovětek
A skoro již tradičně dovětek: Lepší než vlasový štětec je používat štětce silikonové, které možná ještě nejsou mezi modeláři dostatečně známé, i když Čína jich produkuje nepopsatelné množství. Viděl jsem např. na TEMU nabízet jak štětce jednotlivé, tak častěji v sadách po 5ti kusech s různě tvarovanými koncovkami. Navíc koncovky (sady) jsou nabízeny ve třech různých velikostech (jako „N-ka“, „TTčka“ a „H0ulky“). Jakkoliv takové přirovnání skřípe, nejmenší a střední velikost těchto štětců jsem si pořídil a nemůžu si je vynachválit. Nejen na maskování. Už ničím jiným třeba nenanáším a neupravuji tmel na povrchu modelu. V některých případech se hodí i na ruční opravu barevného povrchu modelu. Blíže viz přiložené obrázky.
Foto hlav
Obrazová příloha
Obr. 1 – Štětec se zaschlou maskovací kapalinou Vallejo 70.523 Liquid Mask
Obr. 2 – Ředidlo S6006;
obr. 3 až 5 – Ukázka vyčištění vlasů štětce po ošetření tímto ředidlem
Obr. 6, 7 – Ředidlo White Spirit; ředidlo nalité do laboratorní kádinky;
Obr. 8 až 10 – Ukázka vyčištění vlasů štětce po ošetření tímto ředidlem
Obr. 11 – Vyčištěný štětec po ošetření ředidlem White Spirit (stejné jako v případě ředidla S6006)
Obr. 12, 13 – Silikonové štětce z Číny
.
Rubrika: DÍLNA, Nářadí, ZNÁŠ TO?, Zpracování, ZPRÁVY
28.10.2024 at 09:22
Honzo, nezkoušel jsem to, ale podle fotografií mne napadlo, jestli to u nás dobře známé historické ředidlo S6006 a Bílý Duch není to samé, jen v domácím vs. exportním obalu. Co na to říkají tvé čuchové buňky?
28.10.2024 at 10:17
Dobrá otázka, Bohouši, ale nejsem chemik, notabene z Ústí, takže nevím. :-))))
Když jsem hledal složení, našel jsem:
Benzínový čistič (to je ten „benzín“, o kterém píšu, a který mne poslal na cestu bádání) je benzín plus toluen;
Ředidlo S6006 je benzín plus xylen
(poměry jsem nedohledal)
Lakový benzín, alias White Spirit – nic konkrétního o složení jsem nenašel, ale určitě to někde bude uvedeno. Jen na webu „Cesta za řemeslem“ se uvádí, že je to látka olejového typu obsahující řadu prvků. Dá se nazvat rafinovaným typem benzínu, ze kterého byla odpařena všechna voda…
Jelikož tyto zdroje je nutné brát s rezervou, raději jsem v článku vynechal konkrétna. Čekám, jestli se s radou ozve chemik, nejlépe z Ústí :-)))
Na moje čuchové buňky bych se nespoléhal, Bohouši. V mém věku už necítím nic… Pro mne je důležité, že se mi podařilo najít chemikálii, která ten „gumový sajrajt“ na maskování rozpouští, resp. ho dostane ze štětce. Možná, že ti, co dávali ve škole pozor, to vědí. Já tenkrát asi chyběl. :-))))