Historie kolejové dopravy v Německu (IV. díl), aneb Značení hnacích vozidel u zemských drah
Vydáno: 28.12.2015V této části seriálu se konečně dostáváme k tématu, kvůli kterému vlastně vznikl. Seznámíme se se systémy značení hnacích vozidel, které byly používány státními společnostmi provozujícími železniční dopravu na území Německa před jejich sloučením do Říšských drah v roce 1920.
.
Rubrika: Historie dopravy v Německu, VARIO, ZPRÁVYVánoční besídky
Vydáno: 22.12.2015Už dlouho mne neudivuje, že na vánoce není mráz a sníh, jak si to pamatuji z dob svého mládí. K pochopení příčin oteplování snad ani nepotřebuji číst závěry několikadenních vědeckých konferencí. Ostatně, kdo má zdravý rozum a nějaký ten křížek na krku a kouká kolem sebe, ví to taky. Jen výjimečně se najde někdo, kdo tvrdí a píše knihy o tom, že klimatické změny neexistují. Spíš je mi divné, jak často po sobě se v posledních letech opakují vánoční besídky, o kterých poctivě referuji. Vždyť ta minulá byla nedávno, ne? Přečíst celé…
Rubrika: ZPRÁVYHistorie kolejové dopravy v Německu (III. díl), aneb Od 20. let 20. st. do současnosti
Vydáno: 21.12.2015V předchozích částech našeho seriálu o historii německé železnice jsme absolvovali výlet v čase do doby mezi první polovinou 19. století a počátkem století 20. Seznámili jsme se se vznikem a rozvojem železných drah a také s relativně složitou situací jejích provozovatelů. Vrcholem rozvoje železniční sítě na území Německa byla éra prvního desetiletí 20. století, až do vypuknutí 1. světové války, kdy délka všech provozovaných tratí atakovala 65 000 km. Prohraná válka a s ní spojené územní a majetkové reparace vedly k omezení rozsahu sítě a na nějaký čas i rozvoje železnice a předznamenala zásadní změny v jejím řízení. Přečíst celé…
Rubrika: Historie dopravy v Německu, VARIO, ZPRÁVYHistorie kolejové dopravy v Německu (II. díl), aneb Od poloviny 19. století do konce 1. sv. války
Vydáno: 14.12.2015Jak jsme si ukázali v 1. dílu seriálu, stáli u základů rozvoje železnic v Německu (a ve stejné době i jinde v Evropě) podnikatelé, kteří viděli v nastupující technologii parního stroje způsob, jakým zvýšit obrat svého zboží. V samotných prvopočátcích pak zejména surovin, a to téměř výhradně uhlí a rud, jejichž přeprava v té době běžnými potahy byla velmi neefektivní a pomalá. Postupem času si rozvíjející sítě železných cest začali všímat i státní úředníci, a s nimi i armáda, kteří pochopili, že nový dopravní prostředek by mohl sloužit i posílení moci státu a akceschopnosti armády. Přečíst celé…
Rubrika: Historie dopravy v Německu, VARIO, ZPRÁVYHistorie kolejové dopravy v Německu (I. díl), aneb Od středověku do poloviny 19. století
Vydáno: 7.12.2015Historie kolejové dopravy v Německu sahá až do 16. století. V publikaci Cosmographia Universalis z roku 1550 je zobrazen důlní vozík používaný v alsaském Markirchu (dnešní Sainte-Marie-aux-Mines v severovýchodním Alsasku ve Francii). V tamních dolech horníci používali jednoduché vozíky na dřevěných kolejnicích (dvě poměrně těsně u sebe položené fošny). Do mezery mezi “kolejnicemi” zasahovala dřevěná tyč, připevněná na vozíku, která zajišťovala udržování směru vozíku při jeho pohybu. Horník tlačící vozík tak zajišťoval pouze dopředný pohyb, správný směr byl udržován “tratí”. Přečíst celé…
Rubrika: Historie dopravy v Německu, VARIO, ZPRÁVYHistorie kolejové dopravy v Německu – úvod seriálu
Vydáno: 7.12.2015V 9:00 hodin 7. prosince roku 1835, tedy přesně před 180 lety, rozezněl ranní vzduch poblíž proluky v severozápadních hradbách města Norimberku výstřel z kanónu. Tímto výstřelem byla zahájena éra pravidelného provozu parních lokomotiv na německém území a toto datum je považováno za počátek rozvoje železnice v Německu.
Rubrika: Historie dopravy v Německu, VARIO, ZPRÁVYV Praze na Petřinách byl otevřen Dům vláčků
Vydáno: 5.12.2015Před více jak třiceti lety jsme ve 2. patře obchodního domu v Praze na Petřinách nakupovali nábytek do nového bytu. Do přízemí jsme chodili nakupovat potraviny. Pro široké okolí to byl tehdy luxusní obchodní dům, něco jako Máj na Národní třídě. Po revoluci jeho „sláva“ pohasla a prý se uvažovalo i o jeho stržení. Před časem vedle vybydleného domu postavili stanici metra Petřiny a zdá se, že přirozené centrum této pražské čtvrti opět ožívá. A v tomto ideálním místě vyrostl zajímavý prostor pro železniční modeláře a milovníky mašinek. Přečíst celé…
Rubrika: VARIO, ZPRÁVY