Ocenění webu Honzíkovy vláčky, aneb Skromnost je hloupost

Už potřetí se mi dostalo cti a další můj web byl zařazen mezi ty, které jsou trvale archivované Národní knihovnou ČR. Nevím kolik tisíc, desítek či stovek tisíc (nebo snad milionů?) webových stránek existuje v naší zemi. Netuším ani, jestli to lze ještě dnes spočítat. Ale bude jich asi hodně. A přesto, dosud jen necelé tři tisíce z nich jsou trvale sledovány odborníky z Národní knihovny ČR a pomocí speciálních technologií průběžně archivovány. Tak se z nich stává něco jako „trvalá paměť národa“ a s nadsázkou se dá dokonce říci, že nabývají obdobného významu, jako Babička od Boženy Němcové. Přečíst celé…

Rubrika: ZPRÁVY

Magnum MD100 – relativně levný, ale obtížně dostupný ruční dávkovač pájecí pasty

Koncem března (2011) jsem popsal výrobu hodně primitivního dávkovače pájecí pasty – ZDE. Vznikal vpravdě podle známého rčení, že bída naučila Dalibora housti. Platí, že přístroje na bázi vzduchové pumpy jsou velmi drahé a běžnému modeláři se nemohou vyplatit. Na naše poměry jsou neskutečně drahé i u nás dostupné ruční dávkovače (viz přehled). Pravda, od doby publikování cit. článku jsem nijak moc nepokročil v experimentech s pájením pomocí pájecí pasty, leč o to více jsem zmapoval, kde se dá pořídit kvalitní (profesionální) ruční dávkovač. Myslím, že na jeden špičkový výrobek jsem přišel tam, kde by to nikdo nečekal. Přečíst celé…

Rubrika: DÍLNA, Nářadí

Více informací o kytarových strunách pro „brka“ k servům

Shodli jsme se s Martinem Pintou (Lokopin), coby muzikantem (já jsem jen špatný kytarista), že co se nedá sehnat v modelářských prodejnách (kterých je navíc poskrovnu), dá se koupit v hudebninách. Ostatně, oba (stejně jako všichni dříve narození) se čas od času vracíme k životním poznatkům a co jde, zkoušíme aplikovat v modelařině. Naposledy jsem si všimnul, že Pinta se v pojednání a servech a výhybkách zmínil o kytarových strunách, které doporučuje na výrobu „brka“. Aby nemusel všechno testovat sám (vycházet z jeho nápadů a vydávat je za své už umí kde kdo :-)), ujal jsem se s jeho vědomím následující triviální záležitosti a dávám na vědomí, že: Přečíst celé…

Rubrika: DÍLNA, Materiál, Nápady

Elektronika v železničním modelářství

To, že železniční modelařina (a nejen železniční) se neobejde bez elektroniky – to je bez jakýchkoliv diskuzí. A že elektronika se neobejde bez plošných spojů (kromě pokusů na „nepájivém poli“, zvaném též hnízdo), to je také každému jasné. K realizaci elektronických obvodů můžeme přistupovat mnoha způsoby. Příspěvek „Plošný spoj“1) na webu Lokopin ve mně navodil nostalgické vzpomínky na doby, kdy se šířily návody jak vyrobit otočný kondenzátor pro ladění v rádiu z plechu od konzervy. I když jsou v současné době v nekonečné studnici moudrostí na internetu k dispozici podle mne elegantnější způsoby, jak vyrobit plošný spoj, nelze nad vším „starým“ mávnout rukou. Inspirován citovaným článkem, shrnul  jsem podle svých životních zkušeností dané téma do několika odstavců a doplnil je několika (snad) užitečnými odkazy. Přečíst celé…

Rubrika: DÍLNA, Elektronika, TECHNIKA, Zpracování

T-gauge funguje díky využití magnetizmu, aneb Několik úvah k příslušenství

Při seznamování s výrobky KK Eishindo of Japan jsem si připadal jako když se mladík seznamuje s první láskou. Jako klasický technik jsem samozřejmě ignoroval přečtení průvodního povídání prodejce (http://www.tgauge.co.uk). Všichni mi dají za pravdu, že návody jsou pro „blbce“ a podle jístého zákona se čtou až když selžou veškeré pokusy o spuštění výrobku. Nakonec jsem se k přečtení základní informace od výrobce odhodlal – a divil jsem se. Přečíst celé…

Rubrika: MODELY, Velikost T (1:450)

Měli byste zájem o model (N) motorového vozu ČD od firmy STADLER?

České dráhy objednaly 30 motorových vozů od výrobce Stadler, dodávka se uskuteční koncem roku 2011. S jejich provozem se počítá  v Libereckém kraji a v kraji Vysočina. Zjistili jsme, že model tohoto motorového vozu ve velikosti N vyrábí jeden z průmyslových výrobců v zahraničí v řadě barevných provedení. Tento výrobce byl díky iniciativě jednoho našeho čtenáře kontaktován s dotazem, zda neuvažují o výrobě tohoto modelu v barevném provedení určeném pro České dráhy. Výrobce sdělil, že vzhledem k tomu, že neznají český trh a nedokáží odhadnout zájem modelářů, přistoupili by k výrobě, pokud by obdrželi objednávky na nejméně 200 ks. Přečíst celé…

Rubrika: ZPRÁVY

Ke stavbě domečků doporučuji VEKAPLAN

K poskytnutí této informace mne inspiroval článek o stavbě skladiště ve Zbečně publikovaný na webu Honzíkovy vláčky – ZDE. Jako stavební materiál pro model budovy sila byla použita plastová deska a balsa. Balsu mám také rád, ale jelikož hrozně saje barvu, hledal jsem jiný, dobře opracovatelný a pro modelové domečky hlavně neprůsvitný materiál. Není nad to, když světlo zevnitř prochází zdí, že? (jako u modelů věhlasných firem…) Kolegům modelářům doporučuji Vekaplan K nebo SF. Přečíst celé…

Rubrika: Budovy, DÍLNA, Materiál, STAVBY

Pár slov k anketě o odhadu počtu železničních modelářů v ČR

Všem 129 kolegům, kteří klikli na některou z nabízených otázek v anketě k odhadům počtů železničních modelářů v ČR děkuju. Není nic jednoduššího než konstatování, že takovéto ankety jsou na prd, že nemají žádnou vypovídací hodnotu, že… Ano, souhlasím s tímto názorem, ale jen jako s jedním z mnoha. Rozhodně ale není možné i takovouto anketu zcela ignorovat. Jistě, zjistit skutečný počet modelářů u nás dnes, po zrušení Svazarmu, resp. organizovaných forem zájmové činnosti obyvatel, prostě nejde. Statistický úřad spíš zajímá, kolik mají lidé praček a počítačů, než to, co jim přináší radost. S tím ale nic nenaděláme.  Určitý kvalifikovaný odhad o počtech modelářů mohou mít velcí prodejci modelářského zboží. Takové odhady ale pokud vím publikované nebyly. Přečíst celé…

Rubrika: ZPRÁVY

Co je malé je pěkné, aneb Podvečerní návštěva u Michala Dobrovolného

Za několikerými dálničními křižovatkami, poli a železničním přejezdem se závorami, za šikanou na silnici, která prý vede přes soukromý pozemek nějakého vykuka, kousek od metropole leží malá středočeská vesnička, v ní je malý domeček a v tom domečku má Michal Dobrovolný malé kolejiště v malém, ale nejhezčím měřítku – N. (Jen zkušení vědí, že co je malé je pěkné!) Pravda, kolejiště ještě není zcela dokončené, ale už to co Michal „vysochal“ je pěkné. Přečíst celé…

Rubrika: FOTOGALERIE, Kolejiště, ZPRÁVY

Kolejiště ve velikosti Z

Nedávno mi napsal Karel Brejša, školník z Roudnice nad Labem: „Dneska byl za námi ve škole Václav Podracký z Řeže a přivezl nám ukázat pěkné kolejiště v Z-etku! Měl tam uprostřed i pěknou funkční točnu s depem a okolo trať. Vystřídaly se na tom všechny malé děti a docela se to líbilo.“ Na požádání poskytl kolega Podracký fotografie onoho kolejiště pro náš web. Přečíst celé…

Rubrika: FOTOGALERIE, Kolejiště

Poutní místo modelářů ve Ždáru nad Sázavou

Modelové království ve Ždáru nad Sázavou je zcela něco jiného než Království železnic v Praze už na první pohled. Je menší, modelovější, ale hlavně – je z něho cítit, že je vytvářené modeláři pro modeláře a pak teprve ty ostatní. Kopcovitá Vysočina s několika železnicemi, průmyslovými podniky, zemědělskými družstvy i rekreačními oblastmi je výbornou předlohou pro tvorbu modelového kolejiště. V měřítku H0 vzniká v suterénu Domu kultury „poutní místo“ modelářů tohoto dříve Bohem zapomenuté kraje. Za povšimnutí stojí, že pánové (a kluci) okolo Radka Wimmera nečekají až tak moc na pomoc odjinud a pěkně makají sami. Přečíst celé…

Rubrika: FOTOGALERIE, Kolejiště

Tak jsme zpátky, ale čím začít?

Čtrnáct dní dovolené s vnoučkem Honzíkem skončilo. Odjížděli jsme s lehkou dietou kvůli třídenní střevní chřipce a tudíž i bez větší nálady. Závěr se už zase nesl ve znamení těšení se na rodiče a sestřičku Aničku. Mezi tím jsme ale viděli několik moravských měst a jejich železničních stanic, také dvě modelová kolejiště, projeli jsme se na kole, přičemž jsem si hezky natloukl, Honzík se naučil plavat, přišel o první mléčný zub a taky jsme poznali pár nových hospod, dobrých i velmi špatných. Přečíst celé…

Rubrika: ZPRÁVY

V Novém Městě na Moravě se připravují na MS v biatlonu

Za necelé dva roky se v Novém Městě na Moravě uskuteční mistrovství světa v biatlonu – více informaci ZDE.  Už v letošní roce ale proběhne několik generálek v podobě světových pohárů a dalších závodů. V roce 2013 se očekává, že do lyžařského areálu u hotelu SKI se bude chtít podívat až 60 tis. diváků, převážně z Německa a dalších zemí, kde je biatlon velmi populární. Na tuto masu lidí se musí pořadatelé dokonale připravit. Ubytovat všechny divány se na Vysočině asi nepovede, přednost v místních hotelech a penzionech budou mít pochopitelně závodníci. Počítá se s výrazným posílením dopravy, uvažuje se i hotelovém vlaku. Za tím účelem už začala rekonstrukce novoměstského nádraží. Budují se nové byžecké tratě a rozšiřují se přístupové komunikace k areálu. Přečíst celé…

Rubrika: FOTOGALERIE, Skutečná železnice, Ze života (reportáže)

Do Mikulova na Moravě vlakem na vláčky

Mikulov na Moravě leží na železniční trati Břeclav – Znojmo. V jízdním řádu pro cestující je trať označená číslem 246. Železnice z Břeclavi sem byla dotažena už v roce 1872. Městu se 7,5 tis. obyvateli vévodí zámek na skále, kolem kterého se rozkládá městská zástavba. Na východ od centra se tyčí Svatý kopeček. Město leží na důležité silniční tepně do Rakouska (R35). Stejně jako ostatním městům v okolí Pálavy patří i Mikulovu přívlastek významného vinařského střediska. Letošní léto a podzim je na zámku výstava železničních modelů.  Přečíst celé…

Rubrika: FOTOGALERIE, Kolejiště, Skutečná železnice

Břeclav – nádraží

Jak známo, trať z Břeclavi do Brna je nejstarší parostrojní železnicí na našem území. Úsek Brno – Rajhrad byl sjízdný již od konce roku 1838, v listopadu byly uskutečněny zkušební jízdy a v prosinci slavnostní otevření. Pravidelný provoz na celém úseku byl zahájen 7. července 1839. Trať z Vídně do Břeclavi byla zprovozněna o měsíc dříve. Za války se stala Břeclav součástí Říše a trať byla na sedmi místech přerušena novou hranicí. Po skončení II. světové války se trať stala opět součástí spojení mezi Prahou a Bratislavou. Elektrifikována byla v roce 1967. V 80. letech byly některé úseky experimentálně upraveny na rychlost 140 km/h, v 90. letech byla v rámci výstavby prvního koridoru rychlost zvýšena na 160 km/h. Dne 18. listopadu 2004 zde jednotka ČD 680 Pendolino vytvořila český rychlostní rekord 237 km/h, za což ale následovala pokuta Drážního úřadu, který povolil zkoušky pouze do 230 km/h. V úseku Brno – Břeclav (popřípadě až do Kútů) trať využívají vlaky EC (Berlín –) Praha – Pardubice – Brno – Břeclav – Vídeň / Bratislava (– Budapešť).  Blíže např. ZDE. Přečíst celé…

Rubrika: FOTOGALERIE, Skutečná železnice

Stanice Valtice město

Na železniční trati Břeclav – Znojmo (v jízdním řádu pro cestující označená číslem 246) je i zastávka Valtice město. Nachází se pár metrů za přejezdem na silnici spojující Vlatice a Lednici. Trať vede z Břeclavi přes Boří les, Valtice, Mikulov na Moravě, Hrušovany nad Jevišovkou do Znojma. Jednokolejná celostátní trať, historicky vznikla ze dvou odboček z hlavní trati c. k. privilegované společnosti Státní dráhy Vídeň-Hrušovany n. J. – Střelice (Brno). Blíže viz např. ZDEPřečíst celé…

Rubrika: FOTOGALERIE, Skutečná železnice

Nádraží Lednice

Nádraží v Lednici leží na konci tratě č. 247 z Břeclavi, resp. z Bořího lesu do Lednice. V jízdním řádu pro cestující je označená číslem 247. Jedná se o jednokolejnou regionální dráhu s pěti zastávkami – Boří les, Poštorná, Charvátská Nová Ves, Lednice rybníky a Lednice. Provoz na trati postavené Brněnskou společností místních drah byl zahájen v roce 1901. Trať do Lednice je provozována jen v letní sezóně a vlaky jsou zde vedeny historickými motorovými vozy. V současné době je osud trati nejistý, SŽDC, s. o., uvažuje o ukončení  provozu, což se pochopitelně nelíbí občanskému sdružení Klub přátel lokálek, o. s. Blíže ZDE. Přečíst celé…

Rubrika: FOTOGALERIE, Skutečná železnice

Držáky mikroserv

Již delší čas sleduji rozvoj aplikace mikroserv při ovládání modelového kolejiště. Že si tato maličká součástka už dávno našla své uplatnění v leteckém modelářství, u RC modelů apod. je všeobecně známé. K přestavování výhybek, návěstidel, zvedání závor, zavírání vrat apod. dosud železniční modeláři používali převážně elektromagnetické a elektromotorické pohony. Spolu s Martinem Pintou (Lokopin), který v oblasti „výzkumu“ uplatnění mikroserv vykonal hodně užitečné práce, si myslím, že právě v tomto pohonu je budoucnost. Mimo jiné kvůli technické jednoduchosti řešení a také kvůli příznivé ceně. Přečíst celé…

Rubrika: Mechanika, TECHNIKA, ZPRÁVY

Ovládání polohy návěstidel a dalších komponentů modelového kolejiště mikroservy

Mnozí železniční modeláři opouštějí ovládání vyhybek, závor a mechanických návěstidel pomocí původních elektromagnetů, resp. jiných pohonů. Přispěl k tomu mohutný rozvoj digitální techniky a hlavně letecké modelářství. Právě v tomto modelářském oboru se velmi rozšířila aplikace mikroserv, užívaných k ovládání směru letu vrtulníků i letadel. Mikroserva se ale dají úspěšně použít i v železničním modelářství, i když statistické srovnání s ostatními možnými pohony (elektromagnety a motorické přestavníky) není zatím nikterak výrazné. Ono to zase není tak úplně jednoduché. Přečíst celé…

Rubrika: Elektronika, TECHNIKA, ZPRÁVY