Brejlovec v měřítku N, aneb Výzva Oldy Kopeckého

Před pár dny rozeslal kolega Oldřich Kopecký dopis, kterým oslovil modeláře věnujícím se modelovému měřítku N. Napsal nám: „Vážení přátelé „enkaři“, jistě jste si všimli, že v TT a H0 se rozjela velká kampaň k výrobě modelu lokomotivy T478.3 Brejlovec, a to hned od několika firem najednou – Roco, Fleischmann, Rivarossi, Khuen… Existuje jistá možnost, že by se výrobci mohli pustit také do výroby této lokomotivy i v měřítku N, ale požadují poptávku po těchto modelech předem, případně rovnou objednávky od obchodníků. Co z toho plyne? Přečíst celé…

Rubrika: ZPRÁVY

Horkovzdušný fén

Stále více se mezi kutily šíří povědomí o tom, že olovnatým pájkám zvoní umíráček. V průmyslové výrobě už to je zřejmé dávno. Bezolovnaté pájky ale vyžadují větší teplotu, což se projevilo v zavedení nových technologií pájení, materiálů i pájecích přístrojů. Vedle dosud tradičních trubičkových pájek se stále více používají pájecí pasty (směsi pájky, tavidla a dalších látek). Pravda, pájecí pastu lze tavit i hrotovými páječkami, dokonce i trafopájka leccos zvládne, ale cíleně byla pro jejich aplikace vyvinuta (mimo jiné) technologie pájení horkým vzduchem. Pro tyto účely se vyrábějí (pomineme-li výrobky pro průmyslové aplikace) tzv. horkovzdušné pájecí stanice nebo horkovzdušné fény (tento pojem ještě není jednoznačně ustálený). Že se masové výroby těchto zařízení chopily čínské firmy ale asi nikoho nepřekvapí. (pokračování ZDE)

Rubrika: DÍLNA, Nářadí

Den železničářů 2010 v Českých Budějovicích

V sobotu proběhla v českobudějovickém depu velmi pěkná akce ke Dni železničářů. I přes nepřízeň počasí ji musíme hodnotit jako velmi úspěšnou, už vzhledem k velkému zájmu příznivců železnice, kteří se rojili celý den. Strávili jsme tam několik hodin a měli možnost vidět, jak nejmladší návštěvníci obdivují historickou techniku, kterou mnozí ještě neviděli. Ti starší jen cvakali fotoaparáty, aby si obnovili vzpomínky na mládí, a hledali porovnání se současností.  Přečíst celé…

Rubrika: FOTOGALERIE, Ze života (reportáže)

Nádraží Jeneč

Jak jsem nedávno referoval, zastavili jsme se s Honzíkem na žel. stanici v Jenči1). Leží na trati Praha – Kladno, resp. Praha – Slané. Je to malé nádražíčko, kde mají moc pěknou hlásku nacházející se hned za přejezdem na příjezdu od Prahy, baterii mechanických návěstidel na obou zhlaví a rekonstruovanou budovu nádraží. Hledali jsme tady cestu k novému železničnímu mostu přes rychlostní silnici R6 (ten jsme pak objevili jinde). Našli jsme zde „jen“ zajímavý pamětní kámen na obratišti autobusů za nádražní budovou, starou studnu a zásobník na plyn. Přečíst celé…

Rubrika: FOTOGALERIE, Skutečná železnice

Jak jsme dokázali žít bez Shape-plastu?

Před několika lety byl firmou Perstorp UK, Ltd. z Velké Británie vyvinut nový termoplastický polymer, který dostal název SHAPE-PLAST. Jeho obchodní název je poněkud krkolomnější: CAPA 6800 Polycaprolactone 2-Oxypanone, homopolymer epsilon-kaprolakton, homopolymer (vzorec: (C6H10O2)x). Jinými slovy: Lineární polyester s vysokou molekulovou hmotností odvozený od kaprolaktonu. Do ČR výrobek už od roku 2008 dováží ELCHEMCo, s. r. o., Praha 10, koupit se dá u dovozce nebo ve specializovaných obchodech za cca 60 Kč (50 g). Prodává se v balení 50, 250 nebo 1 000 gramů. Přečíst celé…

Rubrika: DÍLNA, Materiál, Zpracování

Nádraží Hostivice

Jak jsme tak s Honzíkem nedávno hledali ten most přes „er-šestku“, tak jsem při tom „pátrání“ navštívili dvě stanice na trati Praha – Kladno – Hostivice a Jeneč. V Hostivicích opravují nádražní budovu. Zašli jsem se podívat na západní stranu stanice k silu, ale výhledy na fotografování tady byly špatné. Šli jsem ale kolem „diagnostické soupravy“, která upoutala Honzíkovu pozornost. „Dědo, a proč jsou ty vagony modré,“ překvapil otázkou. „Copak já vím?“ odvětil jsem po pravdě, ale to ho vůbec neuspokojilo. Děda přece musí vědět všechno! Tak jsem mu začal vykládat, že ty vagony mají podle všeho domovskou stanici jinde, ale tomu zase vůbec nerozuměl. Přečíst celé…

Rubrika: FOTOGALERIE, Skutečná železnice

Den železnice 2010 už v sobotu

Tradiční svátek železničářů letos vychází na 25. září. V sobotu se po celé republice uskuteční řada akcí, jejichž smyslem je dát nahlédnou do zákulisí železnice a udělat radost dětem a fandům, kteří mají koleje rádi. Podle oficiálního webu „DEN ŽELEZNICE“ proběhne tentokrát největší akce v Olomouci. To máme my z hlavního města sice trošku z ruky, ale nic se neděje. Rušno bude tradičně i v Braníku, odkud bude vypraveno několik zvláštních vlaků. Nemá ale smysl opisovat jednotlivé akce. Kdo chce, ať si vybere ZDE. Přečíst celé…

Rubrika: ZPRÁVY

Na e-Day je třeba chodit s naditou peněženkou

„Více jak 1000 modelů letadel, tanků a bojové techniky, lodí, automobilů a motocyklů, lokomotiv a vlaků, figurek a dioramatu“ – hlásal plakát zvoucí na 10. ročník e-Day 2010, který se uskutečnil ve dnech 18. – 19. září 2010 v podzemních garážích Galerie Butovice v ulici Radlická v Praze 5. Akce se už tradičně stala i Mistrovstvím ČR v plastikovém modelářství. Součástí prodejní výstavy byla také prezentace vítězů modelářských soutěží Hobby Kids, Cadets 2009, Hobby 2009. Přečíst celé…

Rubrika: FOTOGALERIE, Ze života (reportáže)

Na exkurzi v obilním silu ve Velvarech

V sobotu jsem poprvé v životě viděl, jak to funguje v historickém (ale stále funkčním) obilním silu. A věru, mé dosavadní představy byly hodně jiné. Kolega Jan Jáchymstál, takto projektant obdobných zařízení a současně člen sekce TT Zababova, mi vyjednal exkurzi do sila ve Velvarech. Pan Pokorný, majitel, nás provedl a mne nechal udělat pár snímků. Všechno je tam chytře vymyšlené, na rozdíl od mé představy dosti miniaturizované. To se týká korečkových výtahů, litinového spádového potrubí, i dalších mechanizmů, kterými se obilí dopravuje. Vše je konstrukčně jednoduché, snadno opravitelné a také bezpečné. Jelikož prach z obilí je za určitých okolností výbušný, jsou v kritických místech odtahy. Sila ale mají i své nepřátele – hlodavce a ptáky. Přečíst celé…

Rubrika: FOTOGALERIE, Ze života (reportáže)

S Honzíkem mezi letadly a vlaky

Týdenní hlídání Honzíka rychle uteklo. Bylo to pestré a vyčerpávající. Čtyř a půlletý kluk dovede utahat. Provětrali jsem mašinky i kolo, nakrmili kačenky, naučili se říkanku a vnouček už pozná první stromy, přečetli jsme pár pohádek a párkrát se svezli vlaky okolo Prahy. Dneska jsem ale vymyslel větší dobrodružství. Koukali jsme na břicha přistávajících letadel těsně před dráhou v Ruzyni. Ačkoliv jsme stáli za plotem letiště na veřejné cestě, přesto si nás zkontrolovala ostraha. Tak to asi mám být… Přečíst celé…

Rubrika: ZPRÁVY

Železniční most přes rychlostní silnici R6 u Jenče

Fandím velkým stavbách, ze kterých se vyklubou dálnice, železniční koridory, tunel Blanka, městské obchvaty aj. Zítra se otevírá spojka mezi dálnicemi D1 a D5, ale bohužel to asi nestihnu. Aspoň tady chci našim stavbařům poděkovat. Od novinářů se toho nedočkají, ti budou zase hledat jen nedostatky a z nějakého „komára“ vymyslí skandál. Jsem vždycky šílený vzteky, když se objeví někdo – počínaje zelenými a konče blbými -, kdo se do těchto akcí při jakýchkoliv problémech naváží, jen aby na sebe upozornil, byť vzdělání v oboru má pramalé… Přečíst celé…

Rubrika: FOTOGALERIE, Skutečná železnice

Odpolední výlet vlakem do Ruzyně s Honzíkem

Včera se k nám nastěhoval na celý týden Honzík. Měl to slíbené od babičky, mamince s měsíční Aničkou aspoň ubude starost. První hlídací den byl ve znamení sportovních a turistických aktivit. Dopoledne jsme byli na kolech, odpoledne jsem vymyslel výlet – jak jinak než vlakem: Z Masarykova nádraží do Ruzyně. Musím se přiznat, že ačkoliv už jsem více jak tři desítky let v Praze, byla to i pro mne premiéra. Přečíst celé…

Rubrika: ZPRÁVY

Nákladní dresina Tatra se širokou budkou

Tentokrát se nemám čím chlubit, ale přesto popíšu, jak jsem z leptu od dk-model postavil nákladní dresinu Tatra se širokou budkou. Přiznávám, že to byl můj první spájený lept. Metodu, kterou jsem použil (tedy, že jsem si vybral pro první pokus velmi obtížnou stavbu miniaturního modelu z leptu) nedoporučuji následovat. Není pravda, že čím menší, tím jednodušší. Opačně. A vůbec: sestavovat lepty v měřítku N je obtížnější než v jiných měřítkách. Přečíst celé…

Rubrika: Dreziny, jeřáby aj., MODELY

Povídání o leptech a pájení

Dnešní sobotní odpoledne bylo věnované leptům a pájení. Tak jak jsme se před časem dohodli, tak se také stalo. Průvodní slovo si připravil Viktor Pohořelý (pojezdy.eu), okolo „kulatého stolu“ jej doplňovali především Jan Cekul (Stavebnice železničních modelů z leptaných plechů), Jan Štich (Výtopna Hektor.biz) a Pavel Gulich (Pojezdy pro modelovou železnici). Přečíst celé…

Rubrika: FOTOGALERIE, Ze života (reportáže)

Na návštěvě v KŽM České Budějovice

Dlužím alespoň pár fotek z návštěvy Klubu železničních modelářů v Českých Budějovicích, kam mne zavedli kolegové, když jsem u nich byl na sklonku prázdnin hledat rozumy. Ačkoliv kolejiště, které nám předvedl kolega Dvořák, je v měřítku TT, našel jsem tam pár zajímavých momentů, které jsem zvěčnil.

 

Rubrika: FOTOGALERIE, Kolejiště

LED SMD Bi-color – informace

Minulý týden jsem velmi aktuálně zařadil na web anketu, ve které jsem se ptal, zda-li by byl mezi modeláři zájem o maličké dvoubarevné LED SMD v provedení červená-žlutá. Podle převládajícího názoru (nejen z ankety) jsem požádal o zaslání vzorků LED SMD Bi-color R/Y, která má deklarované rozměry 1,7×1,6×0,7 mm. Podotýkám, že v anketě bylo mylně uvedeno „červená-bílá“, ale kdo se orientuje ví, že taková kombinace barev se zřejmě nevyrábí. Ostatně, běžně se na trhu nevyskytuje ani kombinace červená-žlutá. Rozhodně žádný tradiční v Česku působící prodejce elektronických součástek tuto kombinaci nenabízí (aspoň jsem jej nenašel). Podle charakteristiky diody je vlnová délka vyzařovaného světla u červené barvy 618 – 625 nm, u žluté 585 – 590 nm, světelnost obou barev je 160 – 200 mcd. Pokud vzorky dojdou a budou vyhovovat praktickým potřebám modelářů, je dohodnuta objednávka LED SMD. O dalším vývoji nákupu budu informovat.

Rubrika: ZPRÁVY

Kolejiště zabudované v pracovním stole

Ještě než jsem byl pozván na návštěvu k Jiřímu Kubíkovi (63) do jeho nevelkého českobudějovického bytu, věděl jsem z naší bohaté korespondence, že si vybudoval kolejiště v pracovním stole(!). Zřejmě proto,  že celý život se tísním za deskou velikosti 75 x 42 cm, na které mi ještě stojí monitor, nedovedl jsem si představit, jak se do pracovního stolu dá zabudovat kolejiště, byť v měřítku N. Přečíst celé…

Rubrika: FOTOGALERIE, Kolejiště

Stará štěrkovna od firmy Faller v N-ku

Hned když jsem objevil v katalogové nabídce firmy Faller „Altes Kieswerk“ (kat. č. 222206), bylo mi jasné, že si tuhle starou štěrkovnu dříve nebo později koupím. Kamenolom je prostě v mých plánech kolejiště stejně důležitý jako pila. Už dříve mne pro jeho modelové ztvárnění inspirovali Béďa Rotrekl a taky Míra Roubíček, kteří mají excelentní kamenolomy. A snad ještě před nimi mne motivovali k této úvaze pánové „Moduláři Praha-Bubny“, kteří jeden takový modul plný bordelu, jaký se nenajde nikde jinde než v lomu, vystavovali na Smíchovském nádraží – ZDE. Přečíst celé…

Rubrika: Budovy, STAVBY

První výročí webu Honzíkovy vláčky

Někdy před rokem touto dobou, na přelomu srpna a září, jsem měl připravený projekt, který měl vymyšlený název dřív než obsah. Oficiálně byla webová stránka Honzíkovy vláčky.cz spuštěna 18. září 2009. Jak se ukazuje, obsah ani strukturu webu jsem v průběhu roku nemusel moc měnit. Pravda, některé „stránky“ mi přátelé z podpory WordPressu pomohli předělat na „rubriky“, postupně jsem něco málo rozšířil (zejména pokud jde o zajímavé obrazové prezentace), ale jinak se držím původní koncepce – web zaměřený především na modelářské zkušenosti v modelovém měřítku N. Přečíst celé…

Rubrika: ZPRÁVY

S Honzíkem zase mezi vlaky a poděkování strejdovi Mírovi

S narozením sestřičky Honzíka, Aničky (13. 8.) se přece jenom trošku změnily standardní rituály v naší rodině. Dbám ovšem na to, abychom ani nedopatřením nepostavili Honzíka na vedlejší kolej. Týden po narození Aničky byl s tátou, pak se o něho staraly hodné tety a teprve tento týden se hodilo, aby nastoupil na řadu děda. A tak jsme se o víkendu zase byli projet tramvají a metrem po Praze a samozřejmě jsme navštívili i jedno z pražských nádraží – a neodmyslitelný „Hlavák“. Tam jezdí nejraději. Přečíst celé…

Rubrika: ZPRÁVY

105 let už jezdí vlak v kopcích Českomoravské vrchoviny

Když byl můj děda Stanislav Kalas původem z Nového Veselí zhruba stejně starý jako můj  vnouček Honzík dnes, začala výstavba železniční trati z Tischnowitz (Tišnova) směrem do kopců Vysočiny, přes Nedwietitz (Nedvědici), Bystritz (Bystřici), Neustatl in/M. (Nové Město na Moravě). V Saar (Žďáru nad Sázavou) se trať napojila na již hotový úsek do Deutschbrod (dnes Havlíčkova Brodu).1) Dva roky nato(!) už zde jezdily vlaky tažené parními lokomotivami. Bylo to před 105 lety. Přečíst celé…

Rubrika: VARIO