Autor: admin
Vydáno: 31.1.2010
Včera jsem si od mladých převzal na hlídání vnoučka Honzíka. Bylo domluveno, že ze soboty na neděli u nás přespí, takže bude dost času na ježdění s vláčky. Do terénu jsem nemohli kvůli viróze, kterou prodělává. „Kobercové kolejiště“ jsem připravil s předstihem, jen jsem se zase nervoval s připojováním vodičů od „centrály“ ke kolejišti pomocí standardní kolejové příchytky tvořené dvěma mrňavými samosvornými plíšky s ještě mrňavější dírkou. Kdo tohle vymyslel..! To mne konečně donutilo k naletování dvou kousků vodičů na nejkratší kolejový díl, která jsem našel v šuplíku; příště už bude připojování kolejí snazší, jak o tom píšu jinde.
Večer se ale vnouček osypal, jako by se o něho pokoušely nějaké spalničky či jiná dětská nemoc. Poplach. Byl odvezen na pohotovost, kde pan doktor usoudit, že to může být projev virózy. Zůstal už ale doma na Kladně.
Když jsme projížděli lokomotivy, včetně dvou nových od Kroise z Vídně, všimnul jsem si, že kola náprav parní lokomotivy BR 24 se neprotáčí korektně, ale chvílemi se zastavená smýkají po kolejích. Tato lokomotiva má motorek v uhláku, takže „zbytek“ lokomotivy je tlačen. Musím se někde někoho zeptat, čím maže kolečka modelů. Usuzuji, že není oleje jako olej… Taky asi budu muset zatížit přední dvojkolí pojezdových kol, protože vyskakují z kolejí, směřuje-li například lokomotiva na obloukové výhybce do vnitřního okruhu.
Rubrika: ZPRÁVY
Počet přečtení: 10 080 | Vložit komentář | Tisknout:
| Poslat:
Autor: admin
Vydáno: 27.1.2010
Ještě jedna vzpomínka na letošní vánoce mi přišla na mysl. Mohu ji doložit fotkou našeho malého výpravčího s „Tomáši“. Každá generace dětí má své oblíbené hračky nebo hrdiny. Moje dcery prodělaly období „céček“ a „Barbín“, dnešní děti mají mašinky Tomáše a jako kamarády. Chtěl bych být malý kluk, anebo ten britský kněz, co Tomáše a kol. vymyslel. Jak už jsem napsal, Honzíkovi se rodinka Tomášů o vánocích rozrostla. V naší rodině to funguje tak, že když chce někdo přispět do sbírky, musí se nejdříve zeptat správkyně depa (dcery), který „Tomáš“ je na řadě. Neomylně poradí. Před vánocemi se nemluvilo o jedné, ale hned o několika mašinkách. Tak jsme vzali papír a namalovali Ježíškovi, které – cit. vnuka: „nutně potřebujeme!“ Pod stromečkem v Praze byly čtyři nové exempláře. Kladenský Ježíšek ještě donesl ruksak na „Tomáše“. Už vidím, že to bude nejdůležitější zavazadlo, až v létě pojedeme k Balatonu.
Rubrika: ZPRÁVY
Počet přečtení: 9 262 | Vložit komentář | Tisknout:
| Poslat:
Autor: admin
Vydáno: 27.1.2010
Kamarád Honza Merhaut za nějakých 6 hodin odjíždí na spanilou jízdu po našich, německých a francouzských kolejích. Vydal se s ženou na čumendu do Paříže, ale zvolil k tomu stylově jízdu rychlovlaky. V Drážďanech nasedne do ICE3, v Kolíně pak přesedne do Thalyse (TGV), který ho přiveze do Paříže. Tam má připravený bohatý kulturní a společenský program, který ale přede mnou tajil. Já když jsem s manželkou a přáteli vyrazil před pár lety s jednou pražskou cestovkou do Paříže, tak nás ubytovali v hotelu hned vedle Muzea sexu na Boulevard de Clichy, jen co by kamenem dohodil k Moulen Rouge. Kousek od nás byla světoznámá Pigalle. Nejenom z vybavení chambre séparée v hotelu mi bylo jasné, že bydlíme v bývalém (?možná funkčním?) bordelu. Ostatně, Čechům to mělo stačit. Odtud jsme vyráželi za pařížskými pamětihodnostmi. Když jsme se večer vraceli utrmácení z poznávacích výletů, den bohužel nekončil. Okolo jedenácté (v noci) začala dole v baru hrát kapela, což se rozléhalo celým hotelem, jako když řvali Kabáti na Vypichu a celý Břevnov nespal. Paříž je ale krásná, jen nevím, jak to tam funguje, když mrzne. To mi snad bude Honza vyprávět. Nazpátek se prý sveze TGV směrem na jih a pak ICE do Norimberku, odkud se vrátí autobusem do Prahy. Tož, šťastnou cestu.
Rubrika: ZPRÁVY
Počet přečtení: 3 733 | Vložit komentář | Tisknout:
| Poslat:
Autor: admin
Vydáno: 26.1.2010
Brejlovec (T 478.3, 4) je jedna z nejpopulárnější českých lokomotiv. V reálu i v modelech. Váže se k ní historka s pravdivým základem o jejím pestrém barevném ztvárnění. Když byly v 70. letech min. st. rozhodnutím FMD natřeny všechny lokomotivy jednotně, uniformně, a pak se ukázalo, že nejsou vidět v kritických situacích v přírodě, vyšlo v r. 1982 další nařízení FMD, že čela lokomotiv musí být opatřena žlutým nebo oranžovým pruhem. Jak se lze dočíst v „Malém atlasu lokomotiv 2009“, tato uniformita se vyhnula jen Brejlovcům (ř. T 478.3, 4) a ještě el. jednotkám ř. SM 488.0. Pod záminkou nedostatku barev je železničáři v depu Brno dolní vlastními silami natírali pestrými barvami.
V loňském roce se na modelářském trhu objevily Brejlovci v barvách slovenských i českých drah od firmy Roco. Na konec roku byla ohlášena další novinka od sdružení Hornby (pod kódem 2912) Dieselová lokomotiva řady 753 „Brejlovec“, ČD Cargo. Prodejci začali brát objednávky v domnění, že využijí vánoční šílenství, modeláři a děti se těšili. Brejlovci od Rivarossi ale do konce roku nepřišly. Zřejmě to je k nám z Číny moc daleko. Jak mi včera potvrdil Petr Tichý z BEN International, i dnes paní Musilová z Classic Model, poslední zpráva říká, že Brejlovci ČD Cargo v měřítku H0 budou na pultech modelářských prodejen nejspíš až koncem února 2010. Tak snad se dočkáme. Mají prý být totiž ještě lepší jak mašinky od Roco. Honzík už se nemůže dočkat.
Rubrika: ZPRÁVY
Počet přečtení: 9 060 | Vložit komentář | Tisknout:
| Poslat:
Autor: admin
Vydáno: 25.1.2010
Dotázal jsem se v českém zastoupení německé firmy Bachmann/Liliput, zda-li nemají informaci o tom, kdy firma Liliput dodá do ČR letos avizované novinky v měřítku N – tří, resp. čtyřvozové elektrické soupravy FLIRT. Jak už jsem uvedl předevčírem, mám zájem o model Rabe 521 typ FLIRT, SBB-CFF z V. éry, který nese kódové značení L163990. Pan Josef Vraný z EUROFORCE-CZ mi obratem sdělil, že maloobchodní cena tohoto modelu včetně 20% DPH se předpokládá pod 5 tisíc Kč. Ale, pokud jde o zahájení dodávek, víc bude vědět po Norimberském veletrhu hraček, který začíná příští týden (4. – 9. 2. 2010). Tak uvidíme, co v Norimbergu uvidíme a uslyšíme…
Rubrika: ZPRÁVY
Počet přečtení: 9 378 | Vložit komentář | Tisknout:
| Poslat:
Autor: admin
Vydáno: 24.1.2010
Koncem loňského roku, přesně 28. prosince, se rozjely v oficiálním provozu mezi Moskvou a Sankt Peterburgem rychlovlaky SAPSAN. Je to poprvé v historii ruské železnice, kdy se zde budou prohánět rychlostí přes 200 km/hod. moderní elektrické jednotky typu Velaro RUS, které vyrobila firma Siemens. Dvě největší ruská města vzdálená od sebe 650 kilometrů budou prozatím Sapsany spojovat jen třikrát denně, což je sice zanedbatelné s ohledem na fakt, že mezi těmito městy jsou denně vypravovány tři desítky vlaků, avšak komfort, který Sapsan cestujícím poskytne, se výrazně zvýší. Nejspíš to ale bude komfort jen pro lidi z vyšší společnosti, protože jízdenka bude stát 5 300 (busin. tř.), resp. 3 500 (turist. tř.) rublů (v přepočtu 3 200, resp. 2 100 Kč). Pro srovnání, letenka na téže trase je i třikrát levnější. Když vlak nezastaví, projede trasu za 3:45 hod., se čtyřmi zastávkami jede vlak o půl hodiny déle. Doba cesty letadlem z centra do centra zabere minimálně 4 hodiny (když to ovšem „jede“ z letiště do centra..). Letos by se měly vydat další Sapsany též z Moskvy do Nižného Novgorodu. Prozatím ale Ruská železniční dráha vlastní jen sedm souprav. Zdroj: internet a ŽP 12/2010; další obrázky např. ZDE.
Rubrika: ZPRÁVY
Počet přečtení: 9 642 | Vložit komentář | Tisknout:
| Poslat:
Autor: admin
Vydáno: 23.1.2010
Při téměř pravidelném nočním brouzdání na netu jsem se snažil najít některé regionální elektrické či motorové jednotky v modelovém měřítku, které jsou in natura prezentovány v bulletinu „Trakční vozidla v Evropě“. Zaujal mne tam FLIRT od firmy Stadler. Tyto cit.: „rychlé, lehké, inovativní regionální vlaky jsou nasazeny v provozu v Alžírsku, Finsku, Itálii, Maďarsku, Německu, Norsku, Polsku a Švýcarsku“. A právě švýcarský Flirt a ještě dva další (v barvách Eurobahn a DB) na mne v měřítku N vyskočily jako letošní žhavá novinka ze stránky modelářské firmy Liliput (Německo) – viz s. 30 – 32. A to mne moc zajímá. Model regionální čtyřdílné elektrické jednotky Rabe 521 typ FLIRT, SBB-CFF z V. éry nese kódové značení L163990 a podle výrobce by měl být na trhu v letošním roce. Model bude mít částečně kovový podvozek, motor opatřený setrvačníkem, gumové obruče na dvou poháněných kolech, přední (3) a zadní (2) osvětlení z LED a konektor pro dekodér. Délka přes nárazníky 460 mm. Zdroj: liliput.de
Rubrika: ZPRÁVY
Počet přečtení: 10 473 | Vložit komentář | Tisknout:
| Poslat:
Autor: admin
Vydáno: 23.1.2010
Představovat hlavní nádraží v Praze je nejspíš zbytečné. Po nedávné rekonstrukci samotného nádraží, dostavbě a modernizace přilehlých tratí a po vydání Jízdního řádu 2010 výrazně nabylo na významu. Byly sem nyní převedeny všechny tranzitní vlaky kategorie EuroCity jedoucí mezi Německem, ČR a Rakouskem, resp. Slovenskem či Maďarskem. Začínají zde a končí také rychlíky mezi Prahou a Děčínem, přijíždí sem mnoho příměstských vlaků. Pražské hlavní nádraží je dnes největším železničním přepravním uzlem v České republice. Během pracovního dne sem přijede nebo odjede přes tisíc vlaků, ráno ve špičce to je každou minutu jeden. (Zdroj: ČD pro vás – magazín ČD, 01/2010)
Chodíme sem s Honzíkem rádi. Vždycky čekáme až přijede Pendolino, projdeme se kolem City Elefanta a pozdravíme Žehličky, pracovité, leč „ošklivé“ (jak tvrdí vnouček) mašinky.
Praha hlavní nádraží
Lokomotiva řady 111 E458.1 Žehlička
Lokomotiva řady 151 E499.2 – Banán, Princezna
Lokomotiva řady 162 Dvojkový-pershing, Bzučák, Patriot
Lokomotiva řady 163 E499.3 – Bzučák, Trojkový pershing
Lokomotiva řady 363 ES499.1 – Eso, Pershing
Lokomotiva řady 682 – Pendolino
Lokomotiva řady 749 T478.1, T478.2 – Bardotka, Zamračená
Lokomotiva řady 810 M152.0, M152.5 – Orchestrion, Bafík, Akvárko, Kredenc
Lokomotiva řady 854 M296.1, M296.2 – Hydra, Smraďoch
Lokomotiva řady 971 – City Elefant
Rubrika: FOTOGALERIE, Skutečná železnice
Počet přečtení: 15 847 | Vložit komentář | Tisknout:
| Poslat:
Autor: admin
Vydáno: 23.1.2010
Depo historických železničních vozidel Lužná u Rakovníka se stará o všechna historická vozidla Českých drah. Jsou tam ke shlédnutí nejen parní, ale i motorové lokomotivy, drezíny, opravené jídelní vozy a jiné staré drážní zařízení.
Z mnoha set parních lokomotiv, které jezdily po kolejích Československa, jich zbylo plně funkčních už jen něco přes dvacet. Nepochybně jen díky usilovné práci obětavců, fandů ocelových kolosů. Vlajkovou lodí muzea v Lužné je Albatros s číslem 498.022.
Naše návštěva muzea s vnoučkem Honzíkem se uskutečnila koncem června 2009. V plném provozu tam jezdilo hned několik lokomotiv, které jsme si vyfotili.
Lužná – 387.043
Lužná – 464.053
Lužná – 464.102
Lužná – 464.202
Lužná – 477.013
Lužná – 477.043
Honzík mezi kolejemi
Další exponáty
Rubrika: FOTOGALERIE, Ze života (reportáže)
Počet přečtení: 13 916 | Vložit komentář | Tisknout:
| Poslat:
Autor: admin
Vydáno: 22.1.2010
Několik domečků pro vnoučkovo kolejiště jsem slepil ze stavebnic Auhagen. Je radost s těmito výrobky pracovat. Jsou to naprosto přesné výlisky, nikdy jsem na nich nenašel sebemenší kaz (zatím), v krabičkách je všechno, co tam má být. Popis i v ne-českém jazyce je doplněný obrázky, podle kterých lze snadno pochopit postup stavby. Do modelů instaluji (nebo budu instalovat) osvětlení z LED diod. Patinování nechávám „na potom“, až vnoučkův táta začne s budováním kolejiště. Zatím spolu honí vlaky na několika okruzích položených na prkně…
Rubrika: FOTOGALERIE, Modely staveb
Počet přečtení: 9 306 | Vložit komentář | Tisknout:
| Poslat:
Autor: admin
Vydáno: 22.1.2010
Cestou do Vinoře k firmě 5pHobby jsem si všimnul, že nalevo v polích tam stojí boží muka. Vyfotil jsem si tuto maličkou a nejspíš právě zrekonstruovanou stavbičku, protože se mi líbila. Až když jsem viděl na jednom DVD od firmy Peco pána, jenž si postavil několik modelů staveb podle snímků, které si nafotil v jižní Francii, tak mne napadlo vyzkoušet si tuto metodu taky. Podle snímků jsem si narýsoval skicu, vzal kousky polystyrenových desek Evergreen tloušťky 1,5 mm (od firmy Litomyský), díly vyřezal a slepil. Na střechu přišly 3D tašky z nabídky Noch. Následovalo vykytování hran a vymodelování arkády a kříže (z Milliputu). Až budou boží muka zakomponované do kolejiště, ještě je natřu a napatinuji.
Rubrika: FOTOGALERIE, Modely staveb
Počet přečtení: 9 388 | Vložit komentář | Tisknout:
| Poslat:
Autor: admin
Vydáno: 22.1.2010
Když jsem před časem slepil první domeček v měřítku N, shodou okolností to byl asi jeden z nejmenších z nabídky Auhagen, byl jsem překvapen jeho velikostí. Vlastně „malostí“. Nevěřícně jsem přepočítával rozměry domečku v měřítku 1 : 160. Od Peco jsem si dokonce koupil ocelová měřítka, abych to měl jednodušší. Ale stejně, kdykoliv vezmu do ruky ty „prcky“, nechce se mi věřit rozměrům. Několik slepených profi-domečků mi pomohlo dostat rozměr N do oka. Lépe se mi teď „poměřují“ modely, které si vymýšlím. Třeba pila.
Rubrika: FOTOGALERIE, Modely staveb
Počet přečtení: 9 645 | Vložit komentář | Tisknout:
| Poslat:
Autor: admin
Vydáno: 20.1.2010
Dva dny jsem po chvilkách fotil a dopisoval to, na co jsem zapomněl v kapitole „Nářadí“. Kde jsem něco doplnil, tam je to vyznačeno symbolem „NEW“. Čímž samozřejmě s doplňováním této kapitoly nekončím. Rád přivítám upřesnění, doplnění, názory a zkušenosti k tomuto tématu.
Dnešním dnem se také trošku prolepšilo záhlaví webu a přibyla jedna položka v prvé liště. Zásluhu na tom mají kamarádi z firmy Christian-Element, kteří se mi o web starají
Rubrika: ZPRÁVY
Počet přečtení: 8 849 | Vložit komentář | Tisknout:
| Poslat:
Autor: admin
Vydáno: 13.1.2010
V každé domácnost se najde nějaký ten šroubovák, kladivo a kleště. Modelář ale potřebuje nesrovnale více nářadí. Navíc zastávám názor, že pro kvalitní práci musí být k dispozici jen kvalitní nářadí. Bohužel, většinou není na první pohled možné poznat, jestli je zakoupené nářadí skutečně kvalitní, nebo je jen z „bláta“. Jindy vznikne otázka, kde se dá kvalitní nářadí koupit? S kvalitou materiálů, ze kterého je nářadí vyrobené, samozřejmě souvisí i jeho trvanlivost, odolnost a také možnost jeho renovace (obvykle nabroušení). Rozhodně se nelze spoléhat na dobrozdání prodejce či výrobce. Přečíst celé…
Rubrika: DÍLNA, Nářadí
Počet přečtení: 5 525 | Vložit komentář | Tisknout:
| Poslat:
Autor: admin
Vydáno: 13.1.2010
Vrtací bruska MICROMOT 50 E/EF – Síťový zdroj MICROMOT NG 2/S – Brousící, leštící a další nástroje – Čelní bruska MB450 – Pilníky – Jehlové pilníky – Brusný papír, brousítka a leštítka na nehty Přečíst celé…
Rubrika: DÍLNA, Nářadí
Počet přečtení: 9 655 | Vložit komentář | Tisknout:
| Poslat:
Autor: admin
Vydáno: 13.1.2010
Nůž, skalpely, modelářské skalpely, skalpely a nástroje OLFA, pilky, řezač trubiček, multifunkční kleště, nůžky, řezbářská dlátka Přečíst celé…
Rubrika: DÍLNA, Nářadí
Počet přečtení: 17 525 | Vložit komentář | Tisknout:
| Poslat:
Autor: admin
Vydáno: 13.1.2010
Z oblasti lepení uvedu v tomto přehledu dílenského vybavení jen jediný prostředek – tavnou pistoli, protože vše ostatní, co se používá k lepení, spadá do kategorie „spotřební materiál“. Bude o tom pojednáno v jiných kapitolách webu. Přečíst celé…
Rubrika: DÍLNA, Nářadí
Počet přečtení: 6 082 | Vložit komentář | Tisknout:
| Poslat:
Autor: admin
Vydáno: 13.1.2010
Nemám rád slovo fixace a běžně ho nepoužívám. Je to slovo převzaté z jednoho cizího jazyka. V dávné době, když jsem se zabýval kriminalistickou dokumentací a oponenti mi tvrdili, že „stopa byla fotograficky fixována“, tak jsem šílel. Uznávám ale, že čeština nejspíš nemá stejně výstižný výraz pro obecné vyjádření stavu, kdy je něco uchyceno, upevněno, uchopeno, tedy „fixováno“. Tato jazykovědná poznámka se lépe pochopí v okamžiku, když chceme jedním slovem popsat stav předmětu, který byl uchopen třeba čelistmi kleští: Předmět je co? …fixován. Stejně tak předmět uchopený pinzetou, ale v tomto smyslu můžeme fixovat i vrták ve sklíčidle vrtačky, stejně jako dva lepené předměty mezi čelistmi svorky či kolíčku atd. Kdo chce, nechť používá slovo upevnění nebo uchycení. Anebo všechno, co je zde napsáno, ať hned zapomene. Je to nepodstatné.
Přečíst celé…
Rubrika: DÍLNA, Nářadí
Počet přečtení: 12 222 | Vložit komentář | Tisknout:
| Poslat: